Cât produc panourile solare? San Jose

San Jose: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 14.092 kWh pe an. Într-un an slab sunt 11.789 kWh, iar într-unul bun 16.394 kWh — 1.761 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 134% din consumul anual al unei case tipice (10.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.5002.000ian.ianuarie: 8 kWp 816 kWh, interval 618–1.014feb.februarie: 8 kWp 1.006 kWh, interval 722–1.290mar.martie: 8 kWp 1.135 kWh, interval 897–1.373apr.aprilie: 8 kWp 1.297 kWh, interval 1.058–1.536maimai: 8 kWp 1.336 kWh, interval 1.080–1.591iun.iunie: 8 kWp 1.368 kWh, interval 1.144–1.591iul.iulie: 8 kWp 1.416 kWh, interval 1.183–1.648aug.august: 8 kWp 1.412 kWh, interval 1.184–1.641sept.septembrie: 8 kWp 1.321 kWh, interval 1.099–1.543oct.octombrie: 8 kWp 1.243 kWh, interval 1.000–1.487nov.noiembrie: 8 kWp 987 kWh, interval 813–1.162dec.decembrie: 8 kWp 771 kWh, interval 565–977

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: San Jose. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 5,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 618 816 1.014
februarie 722 1.006 1.290
martie 897 1.135 1.373
aprilie 1.058 1.297 1.536
mai 1.080 1.336 1.591
iunie 1.144 1.368 1.591
iulie 1.183 1.416 1.648
august 1.184 1.412 1.641
septembrie 1.099 1.321 1.543
octombrie 1.000 1.243 1.487
noiembrie 813 987 1.162
decembrie 565 771 977
An 11.789 14.092 16.394

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? San Jose

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 3.580 kWh, adică 25 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 771 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? San Jose

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru San Jose

Montaj la sol sau pe acoperiș? San Jose

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: San Jose

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Statele Unite ale Americii

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare