Cât produc panourile solare? Chur

Chur: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.422 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.006 kWh, iar într-unul bun 9.838 kWh — 1.053 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 187% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 280 kWh, interval 212–348feb.februarie: 8 kWp 413 kWh, interval 318–507mar.martie: 8 kWp 841 kWh, interval 692–990apr.aprilie: 8 kWp 1.001 kWh, interval 801–1.200maimai: 8 kWp 962 kWh, interval 792–1.132iun.iunie: 8 kWp 1.042 kWh, interval 817–1.266iul.iulie: 8 kWp 1.063 kWh, interval 842–1.285aug.august: 8 kWp 947 kWh, interval 788–1.106sept.septembrie: 8 kWp 777 kWh, interval 611–944oct.octombrie: 8 kWp 584 kWh, interval 461–707nov.noiembrie: 8 kWp 277 kWh, interval 169–385dec.decembrie: 8 kWp 217 kWh, interval 109–324

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Chur. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 212 280 348
februarie 318 413 507
martie 692 841 990
aprilie 801 1.001 1.200
mai 792 962 1.132
iunie 817 1.042 1.266
iulie 842 1.063 1.285
august 788 947 1.106
septembrie 611 777 944
octombrie 461 584 707
noiembrie 169 277 385
decembrie 109 217 324
An 7.006 8.422 9.838

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Chur

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.186 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 217 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Chur

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Chur

Montaj la sol sau pe acoperiș? Chur

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Chur

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare