Cât produc panourile solare? Genève

Genève: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 10.433 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.715 kWh, iar într-unul bun 12.151 kWh — 1.304 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 232% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.5002.000ian.ianuarie: 8 kWp 471 kWh, interval 334–608feb.februarie: 8 kWp 612 kWh, interval 426–798mar.martie: 8 kWp 952 kWh, interval 743–1.160apr.aprilie: 8 kWp 1.081 kWh, interval 845–1.317maimai: 8 kWp 1.106 kWh, interval 906–1.306iun.iunie: 8 kWp 1.212 kWh, interval 987–1.438iul.iulie: 8 kWp 1.279 kWh, interval 1.020–1.539aug.august: 8 kWp 1.183 kWh, interval 983–1.384sept.septembrie: 8 kWp 1.016 kWh, interval 833–1.199oct.octombrie: 8 kWp 780 kWh, interval 596–965nov.noiembrie: 8 kWp 423 kWh, interval 329–518dec.decembrie: 8 kWp 363 kWh, interval 279–447

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Genève. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 5,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 334 471 608
februarie 426 612 798
martie 743 952 1.160
aprilie 845 1.081 1.317
mai 906 1.106 1.306
iunie 987 1.212 1.438
iulie 1.020 1.279 1.539
august 983 1.183 1.384
septembrie 833 1.016 1.199
octombrie 596 780 965
noiembrie 329 423 518
decembrie 279 363 447
An 8.715 10.433 12.151

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Genève

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.870 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 363 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Genève

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Genève

Montaj la sol sau pe acoperiș? Genève

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Genève

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare