Cât produc panourile solare? Thun

Thun: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.492 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.928 kWh, iar într-unul bun 11.056 kWh — 1.187 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 211% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 401 kWh, interval 259–544feb.februarie: 8 kWp 604 kWh, interval 426–782mar.martie: 8 kWp 834 kWh, interval 651–1.018apr.aprilie: 8 kWp 963 kWh, interval 764–1.161maimai: 8 kWp 929 kWh, interval 750–1.108iun.iunie: 8 kWp 1.070 kWh, interval 859–1.281iul.iulie: 8 kWp 1.109 kWh, interval 875–1.343aug.august: 8 kWp 1.016 kWh, interval 843–1.189sept.septembrie: 8 kWp 911 kWh, interval 739–1.083oct.octombrie: 8 kWp 732 kWh, interval 570–893nov.noiembrie: 8 kWp 453 kWh, interval 321–585dec.decembrie: 8 kWp 343 kWh, interval 186–500

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Thun. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 259 401 544
februarie 426 604 782
martie 651 834 1.018
aprilie 764 963 1.161
mai 750 929 1.108
iunie 859 1.070 1.281
iulie 875 1.109 1.343
august 843 1.016 1.189
septembrie 739 911 1.083
octombrie 570 732 893
noiembrie 321 453 585
decembrie 186 343 500
An 7.928 9.492 11.056

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Thun

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.801 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 343 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Thun

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Thun

Montaj la sol sau pe acoperiș? Thun

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Thun

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare