Cât produc panourile solare? Maastricht

Maastricht: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.343 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.594 kWh, iar într-unul bun 5.091 kWh — 1.086 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 155% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 133 kWh, interval 87–179feb.februarie: 4 kWp 235 kWh, interval 165–305mar.martie: 4 kWp 382 kWh, interval 287–476apr.aprilie: 4 kWp 493 kWh, interval 396–589maimai: 4 kWp 542 kWh, interval 433–651iun.iunie: 4 kWp 542 kWh, interval 432–652iul.iulie: 4 kWp 511 kWh, interval 406–616aug.august: 4 kWp 508 kWh, interval 410–605sept.septembrie: 4 kWp 447 kWh, interval 359–536oct.octombrie: 4 kWp 270 kWh, interval 203–338nov.noiembrie: 4 kWp 180 kWh, interval 135–225dec.decembrie: 4 kWp 109 kWh, interval 55–162

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Maastricht. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 87 133 179
februarie 165 235 305
martie 287 382 476
aprilie 396 493 589
mai 433 542 651
iunie 432 542 652
iulie 406 511 616
august 410 508 605
septembrie 359 447 536
octombrie 203 270 338
noiembrie 135 180 225
decembrie 55 109 162
An 3.594 4.343 5.091

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Maastricht

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 657 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 109 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Maastricht

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Maastricht

Montaj la sol sau pe acoperiș? Maastricht

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Maastricht

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare