Cât produc panourile solare? Prešov

Prešov: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.890 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.758 kWh, iar într-unul bun 8.022 kWh — 1.148 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 246% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 208 kWh, interval 150–267feb.februarie: 6 kWp 358 kWh, interval 286–431mar.martie: 6 kWp 648 kWh, interval 513–782apr.aprilie: 6 kWp 709 kWh, interval 547–871maimai: 6 kWp 821 kWh, interval 649–993iun.iunie: 6 kWp 887 kWh, interval 692–1.083iul.iulie: 6 kWp 853 kWh, interval 709–997aug.august: 6 kWp 886 kWh, interval 727–1.044sept.septembrie: 6 kWp 694 kWh, interval 556–833oct.octombrie: 6 kWp 478 kWh, interval 334–622nov.noiembrie: 6 kWp 265 kWh, interval 195–334dec.decembrie: 6 kWp 153 kWh, interval 119–186

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Prešov. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 150 208 267
februarie 286 358 431
martie 513 648 782
aprilie 547 709 871
mai 649 821 993
iunie 692 887 1.083
iulie 709 853 997
august 727 886 1.044
septembrie 556 694 833
octombrie 334 478 622
noiembrie 195 265 334
decembrie 119 153 186
An 5.758 6.890 8.022

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Prešov

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 984 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 153 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Prešov

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Prešov

Montaj la sol sau pe acoperiș? Prešov

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Prešov

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare