Cât produc panourile solare? Trenčín

Trenčín: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.983 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.811 kWh, iar într-unul bun 8.155 kWh — 1.164 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 249% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 224 kWh, interval 153–295feb.februarie: 6 kWp 371 kWh, interval 280–462mar.martie: 6 kWp 631 kWh, interval 484–779apr.aprilie: 6 kWp 725 kWh, interval 576–874maimai: 6 kWp 810 kWh, interval 643–976iun.iunie: 6 kWp 887 kWh, interval 707–1.068iul.iulie: 6 kWp 888 kWh, interval 737–1.040aug.august: 6 kWp 845 kWh, interval 682–1.008sept.septembrie: 6 kWp 674 kWh, interval 525–822oct.octombrie: 6 kWp 462 kWh, interval 322–601nov.noiembrie: 6 kWp 249 kWh, interval 175–324dec.decembrie: 6 kWp 176 kWh, interval 123–230

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Trenčín. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 153 224 295
februarie 280 371 462
martie 484 631 779
aprilie 576 725 874
mai 643 810 976
iunie 707 887 1.068
iulie 737 888 1.040
august 682 845 1.008
septembrie 525 674 822
octombrie 322 462 601
noiembrie 175 249 324
decembrie 123 176 230
An 5.811 6.983 8.155

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Trenčín

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.020 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 176 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Trenčín

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Trenčín

Montaj la sol sau pe acoperiș? Trenčín

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Trenčín

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare