Cât produc panourile solare? Denver

Denver: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 14.493 kWh pe an. Într-un an slab sunt 12.157 kWh, iar într-unul bun 16.828 kWh — 1.812 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 138% din consumul anual al unei case tipice (10.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.5002.000ian.ianuarie: 8 kWp 1.021 kWh, interval 849–1.194feb.februarie: 8 kWp 1.155 kWh, interval 949–1.360mar.martie: 8 kWp 1.345 kWh, interval 1.120–1.569apr.aprilie: 8 kWp 1.342 kWh, interval 1.121–1.564maimai: 8 kWp 1.265 kWh, interval 1.030–1.500iun.iunie: 8 kWp 1.287 kWh, interval 1.077–1.496iul.iulie: 8 kWp 1.312 kWh, interval 1.098–1.525aug.august: 8 kWp 1.333 kWh, interval 1.117–1.549sept.septembrie: 8 kWp 1.317 kWh, interval 1.091–1.542oct.octombrie: 8 kWp 1.225 kWh, interval 1.010–1.440nov.noiembrie: 8 kWp 1.024 kWh, interval 847–1.202dec.decembrie: 8 kWp 949 kWh, interval 782–1.117

kWh pe lună

O zi tipică: martie

Luna cea mai însorită: Denver. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 5,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 849 1.021 1.194
februarie 949 1.155 1.360
martie 1.120 1.345 1.569
aprilie 1.121 1.342 1.564
mai 1.030 1.265 1.500
iunie 1.077 1.287 1.496
iulie 1.098 1.312 1.525
august 1.117 1.333 1.549
septembrie 1.091 1.317 1.542
octombrie 1.010 1.225 1.440
noiembrie 847 1.024 1.202
decembrie 782 949 1.117
An 12.157 14.493 16.828

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Denver

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 4.149 kWh, adică 28 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 949 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Denver

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Denver

Montaj la sol sau pe acoperiș? Denver

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Denver

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Statele Unite ale Americii

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare