Cât produc panourile solare? Townsville

Townsville: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.620 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.910 kWh, iar într-unul bun 12.331 kWh — 1.609 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 193% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 772 kWh, interval 616–929feb.februarie: 6.6 kWp 758 kWh, interval 597–918mar.martie: 6.6 kWp 884 kWh, interval 696–1.071apr.aprilie: 6.6 kWp 916 kWh, interval 742–1.091maimai: 6.6 kWp 905 kWh, interval 740–1.069iun.iunie: 6.6 kWp 841 kWh, interval 693–988iul.iulie: 6.6 kWp 922 kWh, interval 759–1.085aug.august: 6.6 kWp 1.022 kWh, interval 831–1.213sept.septembrie: 6.6 kWp 1.011 kWh, interval 828–1.195oct.octombrie: 6.6 kWp 993 kWh, interval 813–1.172nov.noiembrie: 6.6 kWp 859 kWh, interval 701–1.017dec.decembrie: 6.6 kWp 793 kWh, interval 628–958

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Townsville. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 616 772 929
februarie 597 758 918
martie 696 884 1.071
aprilie 742 916 1.091
mai 740 905 1.069
iunie 693 841 988
iulie 759 922 1.085
august 831 1.022 1.213
septembrie 828 1.011 1.195
octombrie 813 993 1.172
noiembrie 701 859 1.017
decembrie 628 793 958
An 8.910 10.620 12.331

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Townsville

Din mai–august instalația produce cam 3.689 kWh, adică 35 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (februarie) dă aproximativ 758 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Townsville

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Townsville

Montaj la sol sau pe acoperiș? Townsville

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Townsville

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare