Cât produc panourile solare? Montreux

Montreux: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.794 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.170 kWh, iar într-unul bun 11.417 kWh — 1.224 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 218% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 468 kWh, interval 327–609feb.februarie: 8 kWp 658 kWh, interval 478–839mar.martie: 8 kWp 907 kWh, interval 677–1.136apr.aprilie: 8 kWp 969 kWh, interval 764–1.173maimai: 8 kWp 952 kWh, interval 763–1.140iun.iunie: 8 kWp 1.100 kWh, interval 878–1.323iul.iulie: 8 kWp 1.158 kWh, interval 913–1.403aug.august: 8 kWp 1.041 kWh, interval 855–1.228sept.septembrie: 8 kWp 886 kWh, interval 695–1.077oct.octombrie: 8 kWp 740 kWh, interval 566–914nov.noiembrie: 8 kWp 427 kWh, interval 305–549dec.decembrie: 8 kWp 354 kWh, interval 177–532

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Montreux. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 327 468 609
februarie 478 658 839
martie 677 907 1.136
aprilie 764 969 1.173
mai 763 952 1.140
iunie 878 1.100 1.323
iulie 913 1.158 1.403
august 855 1.041 1.228
septembrie 695 886 1.077
octombrie 566 740 914
noiembrie 305 427 549
decembrie 177 354 532
An 8.170 9.794 11.417

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Montreux

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.907 kWh, adică 20 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 354 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Montreux

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Montreux

Montaj la sol sau pe acoperiș? Montreux

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Montreux

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare